sttl.jpg
stožec.jpg
stoz.jpg
stozec12.jpg

Stožec

.
Někdejší šumavská dřevařská osada se už dávno proměnila v oblíbené turistické centrum.
Leží jen kousek od Lipna v údolí Studené Vltavy, je východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a známá je i železniční trať, která ze Stožce vede na státní hranici do Nového Údolí.

Podobně jako jiné horské obce i Stožec tvoří další menší osady: České Žleby, Černý Kříž, Dobrá a Nové Údolí.
Nejstarší doby připomínala roubená kaple Panny Marie, známá jako Stožecká kaple, kterou v roce 1791 postavil nad pramenem léčivé vody kovář z Volar.
Za minulého režimu kaple chátrala, současná stavba vznikla v roce 1988.
Nad kaplí na Stožecké skále se tyčí vysoký železný kříž, poblíž najdete nepatrné zbytky strážního hradu, v minulosti chránícího Zlatou stezku.

Stožec je vedle Kvildy nebo Kašperských Hor jedním z míst, zde můžete navštívit informační středisko Národního parku Šumava. Zdejší expozice mapuje jednotlivé ekosystémy Šumavy včetně typických zástupců z říše živočichů i rostlin, věnuje se také osudům Stožecké kaple a stavb Schwarzenberského plavebního kanálu.
Poblíž najdete geologickou expozici, venkovní areál s řadou zajímavých prvků a areál lesních her, zážitkovou okružní stezku s řadou interaktivních zastávek a Soví stezkou.

Obec byla založena v roce 1769 v místech původní dřevařské osady.
V roce 1855 zde byla vybudována pila na zpracování rezonančního dřeva.
Stožecká továrna firmy Bienert byla společně s pilou na Modravě jedinými dodavateli ozvučného dřeva na Šumavě.
V roce 1871 koupil továrnu J. A. Schwarzenberk a později zde zavedl výrobu parket a přípravků na barvení a impregnaci.
Továrna ukončila svoji činnost v roce 1945.
Ve Stožci byla v minulosti také zřízena pstruhová líheň.
Roku 1850 se zde odehrála velká pytlácká bitva.
Desítky ozbrojených bavorských pytláků obléhaly hotel Pstruh, kde se zabarikádoval místní lesní personál.
Výsledkem konfliktu bylo několik mrtvých.
V roce 1910 byla vystavěna 8 km dlouhá železniční trať Černý Kříž - Stožec - Nové Údolí (státní hranice), která umožnila propojení železničních tratí jižních Čech a Bavorska (přímé vlaky Prachatice - Pasov).
V roce 1976 byla trať na bavorské straně z ekonomických důvodů zrušena.
Největšího rozkvětu dosáhl Stožec kolem roku 1930. Spolu s přilehlými osadami tady tehdy žilo zhruba 2 800 obyvatel. 


Turistické zajímavosti
 
Šumavské leto s parou -několik měsíců v roce funguje nádraží ve Stožci jako základna pro historickou parní lokomotivu a dobové železniční vozy. Jízdy parního vlaku na trase Nové Údolí - Stožec - Černá v Pošumaví probíhají od roku 1993. 
Stožec je výchozím místem pro výlety ke Stožecké kapli a do oblasti Trojmezí. 


Výlety po Šumavě


Díky železniční trati do Nového Údolí je Stožec vynikajícím východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a dál k Plešnému jezeru, anebo ještě výš, na Třístoličník (1 302 m) a nejvyšší horu české části Šumavy Plechý (1 378 m).
K putování zajímavými místy láká také Medvědí stezka, na níž objevíte památník zastřelení posledního šumavského medvěda, oblíbeným místem je Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže anebo dřevěná vyhlídková plošina v zaniklé osadě Kamenná Hlava, odkud při dobré viditelnosti spatříte 130 km vzdálené Alpy.

Stožec má všechny předpoklady pro milovníky turistiky, cykloturistiky, zimních sportů a houbaření.

Běžecké stopy a cyklotrasy s návazností na bavorskou síť.

Jde o výchozí místo na výlety pěší, cyklistické i lyžařské, dále na Třístoličník, Trojmeznou, Schwarzenberský kanál, Jelení Vrchy, Plešné Jezero, Stožeckou Kapli…

Nejbližší možnost překročení hranice s Německem je v Novém Údolí/Heidmühle 4 km (pěší, cyklisté), a ve Strážném 14 km (automobily).
Hranice s Rakouskem Zadní Zvonková (směr lyžarské středisko Hochficht) cca 40km přes Volary, 28 km po „vltavské“.

Pří výletech v okolí lze navštívit Boubínský prales, centrální Šumavu
(Kvilda, Borová Lada) a blízká města Volary, Vimperk, Prachatice, Český Krumlov, Rožmberk)
Pro vodáky – splouvání Vltavy z Lenory do Nové Pece, jednotlivé úseky
(Lenora – Soumarský most – Pěkná – Nová Pec) mají svá omezení splavnosti.

Cyklostezka pro děti

Okruh z Dobré přes Stožec a Černý Kříž
Trasa výletu: okruh z Dobré přes Stožec a Černý Kříž
Celková délka cyklotrasy: 15 km
Terén: rovinatý
Vhodné pro cyklovozíky: ano (500 metrový úsek od rozcestí Černý Kříž - u mostu k rozc. U Mrtvého luhu lépe cyklovozík vést)

Popis
Cyklistický okruh v jihovýchodní části Šumavy obchází vrcholy Stožce (1.065 m) a Stožecké skály (974 m). Výlet lze doporučit i pro jízdu s cyklovozíkem, vede po asfaltových a zpevněných cestách, malý úsek po pěšině, kde je možné cyklovozík případně tlačit.

Trasa výletu
Výchozím bodem zvolíme vesničku Dobrá, na jejímž západním okraji u křižovatky cyklotras 1030 a 1024 necháme na záchytném parkovišti auto. Vyrazíme vzhůru po modře značené asfaltové cyklotrase 1024 směrem do Stožce. Chvilku stoupání vystřídá rovina a klesání přes rozcestí Stožecká luka, za kterým nás čeká jízda po zpevněné cestěkouzelným údolím Mlýnského potoka až do Stožce.
Ve Stožci na hlavní křižovatce cest u penzionu a restaurace Pstruh odbočíme doleva a po asfaltové cyklostezce (cyklotrasa 7 a 33) míříme do Černého Kříže. Na rozcestí Černý Kříž – u mostu zahneme doleva, překleneme most přes Studenou Vltavu a po úzké pěšině se dostaneme na  rozcestí U Mrtvého luhu (500 m, případně cyklovozíky vést). Odtud už po asfaltové cyklostezce (bíle značené cyklotrase 1030) přijíždíme do Dobré, která se pyšní lidovou architekturou, díky níž byla vyhlášena chráněnou vesnickou památkovou
rezervací.

Možnosti občerstvení
Restaurace Pstruh s venkovním posezením, Stožec
Penzion Černý Kříž - venkovní  bufet
Hospoda u Němečka, Dobrá 

Zábava pro děti během výletu
Venkovní naučně-zábavný areál u informačního střediska ve Stožci

Poutni kaple panny Márie
stozec.jpg
sto.jpg
Stozec (1).jpg
sumava_stozec_2017--15-.jpg

Poutní kapce Panny Marie stojí na vrchu Stožec v nadmořské výšce 1 065 m, nedaleko města Volary.

Vznik kaple a současněvýznamného poutního místa spadá do konce 18. století
Kapli postavil kovář z Volar, Jakub Klauser, a to v roce 1791, v blízkosti pramene vody, která měla údajně léčivé účinky na zrak.

V U kaple se setkávaly tři křížové cesty : ze Stožce, Českých Žlebů a Dobré. Dle legendy zdejší pramen navrátil volarskému kováři zrak.
V místě vývěru praneme léčivé vody byla nejprve postavena malá dřevěná kaple, kterou brzy nahradila kaple zdě
V roce 1815 byla kaple vyzdobena novým obrazem Panny Marie s děťátkem a růží. Dne 24. července 1865 byla kaple posvěcena a současně se zde konala první mše svatá.
V roce 1867 byla kaple prodloužena o přístavek, díky pražskému arcibiskupovi Bedřichu ze Schwarzenberku. Neslavnější pouť se zde konala 15. srpna 1920, kdy přišlo okolo 5 600 lidí. Po roce 1946 byla kaple opuštěna a odsouzenak zániku.
Za totality kaple chátrala, před obnovením z ní zbývaly pouze zděné fragmenty.
Kaple byla obnovena zásluhou pana Kocourka z Prachatic v letech 1987–1988 a nově vysvěcena byla dne 25. srpna 1990 kardinálem Miloslavem Vlkem.
Ke kapli vede 
Křížová cesta.
 

.
.
Informačné stredisko Stožec 
http://www.npsumava.cz/cz/1111/795/clanek/is-stozec/
st.jpg
stt.jpg
 
  Hlavním tématem expozice jsou lesní společenstva v NP Šumava.IS-Stozec-budova

  Na panelech jsou charakterizovány jednotlivé ekosystémy, typičtí zástupci z říše živočichů i rostlin, vývoj lesů a možné negativní vlivy s následkem zániku společenstva.

  Druhá část expozice se zabývá proměnou krajiny s příchodem člověka, historií území, osudem Stožecké kaple a stavbou Schwarzenberského plavebního kanálu.

  V blízkosti IS najdete také:

   

  Zajímavosti

  Exponátu losa evropského dělá od jara 2014 společnost exponát bobra evropského, který je naším největším hlodavcem.

  Kontakty

   
  Informační středisko Stožec
  Stožec 68
  384 44
  Telefon388 335 014, 731 530 466
  E-mailisstozec@npsumava.cz 
  stt.jpg
  st.jpg
  st.jpg
  .
  Středisko ekologické výchovy ve Stožci
  sev ubytovna_stozec__1024_x_768.jpg
  sto 7177-130-130-den_parku_4.jpg
  sev_stozec3.jpg
  sev_stozec4.jpg
  Středisko environmentální výchovy Stožec

  Hlavní činností střediska jsou pobytové programy pro organizované skupiny žáků základních a středních škol.
   
  Mimo ty organizuje také jednodenní výukové programy, tematické akce a programy pro veřejnost. Většina programů probíhá přímo ve vzácných ekosystémech šumavské přírody,
  což umožňuje názorné učení, ale i probouzení vztahu k přírodě.
  U střediska je také ekopark, kde se nachází řada samoobslužných interaktivních prvků. V případě nepříznivého počasí využíváme prostory učeben v budově nebo expozici nedalekého informačního střediska zaměřenou na lesní ekosystémy Národního parku Šumava, historii osídlení a plavení dřeva.
  Programů mohou využít i zájemci z řad různých zájmových skupin. 
  Většina aktivit probíhá venku (terén v okolí Stožce či venkovní areál IS Stožec), v případě nepříznivého počasí v místnosti (učebna SEV „Pod skálou“ či expozice IS Stožec).
  Programy zajišťujeme každý všední den 3 – 4 hodiny (buď dopolední nebo odpolední program – zbytek dne si účastníci organizují sami).
  Při ubytování 5 a více dní lze domluvit i jeden program celodenní.
  Programy mimo všední dny poskytujeme jeden víkend v měsíci.
  V létě 2009 jsme přestěhovali celé středisko ekologické výchovy do nového objektu, který se nachází cca 100m od informačního střediska, kde bylo středisko ekologické výchovy původně umístěno. 
  Tímto přesunem byla také zvýšena kapacita střediska z původních 20 na 30 dětí (2x čtyřlůžkový pokoj, 1x šestilůžkový pokoj a 2x osmilůžkový pokoj) a 3 pedagogy (samostatný dvoulůžkový pokoj s přistýlkou a s vlastním sociálním zařízením a sprchou), pokoje jsou rozděleny do dvou pater objektu. 
  Součástí nového střediska je větší kapacita sociálních zařízení a sprch, dále také klasická vybavená kuchyň s jídelnou pro možnost vlastního plnohodnotného vaření a dvě učebny pro ekologickou výchovu.


   

  Stožecká  náuční stezka
  .
   Geologická expozice Stožec
  .

  Geopark Stožec - Šumava

  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one